Jdi na obsah Jdi na menu
 


Životopis

christian_dior--resizecrop-c229xt250.jpg

Christian Dior se narodil 21. ledna roku 1905 ve městě Granville ležící v Normandii v rodině průmyslníka, jež dala vzniku slavné značce prádla Saint-Marc. Vyrůstal v období belle époque, což jej velmi inspirovalo.

Od útlého dětství se věnoval hudbě, kresbě a navrhování divadelních kostýmů. Podle jedné historky mu během normandských lidových slavností věštkyně předpověděla, že se pro něj ženy stanou osudné a skrze ně zažije nebývalý úspěch. Na přání matky se zapsal na prestižní instituci Sciences politiques v Paříži, kterou roku 1926 opouští bez diplomu a otevírá si galerii, ve které vystavuje díla Picassa, Dalího či Mattise.
Hospodářská krize roku 1930 jej však přinutila galerii zavřít. O rok později mu umírá matka a jeho otec je finančně zdiskreditován. Rodinná vila v Granville, která dnes slouží jako muzeum, byla prodána radnici.
Dior se začíná věnovat vytvářením návrhů dámských šatů a klobouků, kterou jsou publikovány v periodiku Figaro, kde je později zaměstnán jako ilustrátor. Některé ze svých návrhů pravidelně prodával módnímu domu Niny Ricci či Cristóbala Balenciagy.
V roce 1938 je zaměstnán jako modelista u švýcarského tvůrce Roberta Pigueta, kde se dámský černobílý pepitový kostým vytvořený pod jeho taktovkou stává bestsellerem.
Během 2. světové války je nucen na rok narukovat do armády. Roku 1941 se vrací do města světel, kde započíná působnost v salónu Luciena Lelonga. O čtyři roky později poznává Marcela Bussaca, krále bavlny, jež ihned v Diorovi uzřel talent a rozhodnul se investovat 60 miliony franky otevření jeho prvního salónu v ulici Montaigne číslo 30, který je doposud jeho sídlem.
Ředitelem studia jmenuje Raymonde Zehnackera a prvního krejčího Pierre Cardina.

Jeho první kolekce se nesla ve znamení "nové ženy", jejíž šaty mají vosí pás, zdůrazněné poprsí, úzká ramena a odhalená kolena. Dior se stává tvůrcem nového vzhledu, nebo-li New Look. Autorkou tohoto termínu je šéfredaktorka amerického Harper´s Bazaru Carmel Snow. Od tohoto okamžiku se stává mezinárodně známou osobností. Po založení salónu a vytvoření první kolekce, zakládá také společnost na výrobu parfémů. Jeho první vůní se stal parfém Miss Dior. V 50. letech jeho tvorba představuje 50% francouzského exportu.

hintergrund_dior1.jpg

 
I přes obrovský úspěch si vizionářsky uvědomoval křehkost a nestálost věcí a rozhodnul se, že musí své jméno a věhlas co nejvíce rozšířit po světě. V roce 1954 otevírá svůj první mimo francouzský butik v New Yorku a začíná prodávat licence po celém světě, které zajistí jeho domu přežití.

Roku 1957 tragicky umírá během odpočinkové dovolené v Itálii, kde je zasáhnut bleskem. Po jeho smrti se stává uměleckým ředitelem domu Yves Saint Laurent, který u Diora započal kariéru jako modelista. V roce 1960 však křeslo opouští a je nahrazen Marcem Bohanem. Tento pak starostlivě bdí nad pokračováním tradice domu až do roku 1989, kdy je nahrazen Gianfrancem Ferré.
Maison Christian Dior zažívá nový rozkvět poté, co byla společnost postoupena kontrole magnáta Bernarda Arnaulta, který se později stává prezidentem finanční skupiny LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton).

Arnault nechal roku 1996 povolat do uměleckého vedení domu Brita Johna Galliana, který byl již předtím uměleckým ředitelem módního domu Givenchy. Svoji první róbu u Diora navrhnul pro princeznu Dianu, která si ji oblékla při příležitosti na výstavu 50. výročí založení domu Christian Dior v MoMa muzeu v New Yorku.

V roce 1996 měl Dior 16 butiků po celém světě, v roce 2000 jich bylo 92. Dneska je jejich počet kolem 160 a jeden z nich můžete najít v pražské Pařížské ulici. V roce 2000 měla společnost obrat 296 milionů euro.
V prvním pololetí tohoto roku se obrat vyšplhal na 329 milionů eur. Úspěchem domu je bezesporu umělecká tvorba, ale také i různorodost jeho návrhářského týmu. V čele linie šperků Dior Joaillerie stojí Victoire de Castellane, zatímco Hedi Slimane řídí panskou linii Dior Homme. Recept na aktuální úspěch maison Christian Dior vězí v kreaci, která se čas od času dotýká krajnosti, kvalitě, vášni, inovaci či uměleckém duchu, které spolu s výborným finančním vedením zajišťují jeho plynulost a trvání.
Poslední přehlídka pret-a-porter byla poctou Johance z Arku. Orlando Pita stylizoval účesy modelek a la středověcí rytíři, tzv. make-up nude jim vytvořila Pat McGrath. První tématický okruh tvořily kostýmy s rovnými sukněmi, saka s klínovými rukávy, které budily dojem zbrojení, kulaté límce, bohaté výšivky, v barvách khaki, břidlice a vyrobené z materiálů jako len, bavlna, kůže, tvíd. Poté následovaly kreace více řasené a smyslnější z hedvábí a v pastelových barvách. Večerní róby vytvořené z mušelínu byly bohatě vrstvené, čímž připomínaly řecký styl, vyšívané perlami či jinak dekorované. Vše budilo dojem čistoty, jednoduchosti a smyslnosti. Tváří nové kampaně pro jaro/léto 2007 se stala Australanka Gemma Ward.

 

imagescaab1eoo.jpg

 

Co přinesl módě Christian Dior
Obrovskou rozmanitost módních linií a tedy módu pro různé typy postav žen - až 22 linií
Vytvořil linie, které zvýrazňují krásu ženského těla.
Nejznámější linie - princézovou, X linii, A linii, H linii.
Zrušil módu "širokých ramen".
Zavedl oblíbenou délku sukní a šatů pod kolena a do půlky lýtek.
Prosadil pompézní styl nařasených spodniček a útlého pasu (opět se začaly používat korzety).
Umožnil luxusní styl oblékání i pro střední třídu.
Začal používat umělá vlákna.
 christian-dior-resort-collection-2009.jpg

 

Na vrcholu své největší slávy, přesně 24. října 1957, ve věku 52 let, během dovolené v Itálii, Christian Dior náhle umírá na srdeční selhání. Co ho způsobilo, zůstává ještě dlouho předmětem dohadů. Jisté je, že odchází fenomén módního světa. Zanechává po sobě rozjetý vlak, který není těžké, díky jeho talentu, dokonalému smyslu pro detail, pracovitosti a skvělým marketingovým schopnostem, řídit dál.

 

Značku Christian Dior přebírá mladý asistent Yves Saint Laurent, v té době mu je pouhých 21 let. Po třech letech ho střídá Marc Bohan, Diorův bývalý spolupracovník. Od roku 1988 vede podnik italský návrhář Gianfranco Ferré, který ho v roce 1996 předává do rukou Angličana Johna Galliana. Všichni pokračovatelé slavného zakladatele se snaží ve své tvorbě držet původní tradice a slaví jen další úspěchy. Značka Dior tak zůstává na vrcholu i šest desetiletí po umělcově smrti.

 
 

 


Poslední fotografie


ANKETA


Návštěvní kniha
Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 51614
Měsíc: 824
Den: 32